Які матеріали потрібні для водяної теплої підлоги?

Тепла водяна підлога - опалювальна система, яка відноситься до класу панельних приладів, через те що передача тепла відбувається через нагріту теплопровідну поверхню (панель). Виглядає тепла водяна підлога як звичайне покриття для підлоги, всередині пирога якого по укладених трубах циркулює теплоносій.

З огляду на горизонтальність розташування панелі і матеріал тепловіддачі (бетон), температура теплоносія в підлозі не перевищує 35-40 градусів Цельсія. Такий тип нагрівальної поверхні відноситься до приладів радіаційного типу. Одним з достоїнств такого типу обігріву є рівномірний розподіл тепла по всій поверхні підлоги, і велику економічність в порівнянні з радіаторами, так як теплоносій потрібно прогрівати на меншу температуру. А з недоліків можна відзначити лише тільки те, що знижена швидкість регулювання температури повітря в приміщенні, бетонна стяжка довго нагрівається і також довго остигає.

Тепла підлога можна використовувати як в якості додаткового обігріву приміщення, так і зробивши його основною системою опалення.

Нижче ми розглянемо всі елементи системи теплої підлоги.

Ізоляція

Ізоляція, або підкладка під теплу підлогу, це те з чого починається монтаж всієї системи. Укладається ізоляція прямо на чорнову стяжку. Існує кілька видів ізоляції, які застосовуються в залежності від обставин укладання підлоги і вимог до температурного режиму в приміщенні.

При укладанні гідравлічної теплої підлоги, на поточний день найчастіше застосовуються плити з екструдованого пінополістиролу, які ще часто називають просто плитами з пінопласту. Плити ізоляції укладаються стик в стик по всій площі приміщень, незалежно від того чи буде там тепла підлога чи ні. Це обумовлено необхідністю уникнути втрат тепла від нагрітої стяжки вниз.

Ізоляція для теплої підлоги буває як рівна (картинка зліва), з покриттям для розмітки, так і рифлена (справа).

Обидва варіанти застосовують досить часто в роботі з теплими підлогами. Рівна ізоляції дешевша ніж рифлена, але для кріплення до неї труби вимагає або вжиття скоб, або укладання зверху армованої сітки.

Трубопровід

Існує певне розмаїття трубопроводів для систем теплої підлоги. До основних видів труб для систем опалення можна віднести:

 • Труба зі сшитого поліетилену (PEX);
 • Труба з поліетилену PE-RT;
 • Металопластикова труба.

Звичайно існують любителі робити теплу підлогу з чого завгодно, навіть з міді/стали і поліпропілену.


Кріплення

Покладена труба на плиту ізоляції вимагає кріплення. Кріплення можна розбити на дві категорії:

 • Перше це кріплення за допомогою скоб, гаків або монтажних планок до ізоляції.
 • Другий варіант, досить часто застосовується монтажниками. Укладка арматурної сітки на ізоляцію та кріплення труби до цієї сітки за допомогою стяжок (хомутів).

Обидва варіанти дієві, і застосовуються досить часто.

З кріпленням на арматурну сітки є тільки одна проблема, це крок цієї сітки. Часто такі сітки виготовляють з кроком в 5, 8, 12 і ін. розмірів. В результаті крок труби в підлозі може бути змінний, що погано позначається на ефективності роботи теплої підлоги.

Демпферна стрічка, розділювальний шов

Демпферная лента

Демпферна стрічка представляє собою стрічку зі спіненого поліетилену. Ще її називають кромочною або крайовою стрічкою – сенс один. Вона укладається між стяжкою і стіною по всьому периметру приміщення. Так само вона може розділяти великі масиви стяжки, виконуючи роль компенсаційного шва.

Зазвичай стрічка продається в рулонах по 50 м і має ширину близько 15 см. Товщиною вона може бути 4-10 мм. Оптимальна товщина демпферноъ стрічки 5-8 мм, але все залежить від товщини стяжки - чим товща стяжка, тим товщу бажано використовувати демпферну стрічку.

Призначення демпферної стрічки

Демпферна стрічка має кілька призначень:

 • компенсація лінійного температурного розширення стяжки при влаштуванні стяжки по теплій підлозі;
 • теплоізоляція - знижуються втрати тепла через примикають стіни;
 • звукоізоляція - запобігання передачі ударного шуму (тупоту) і вібрації від стяжки в стіни приміщення.

У випадку з великими приміщеннями, коли необхідно розділити масиви теплої підлоги на ділянки, для оптимальної його роботи, і відсутністі проблем в експлуатації, застосовують роздільну стрічку. Від демпферної вона відрізняється товщиною, яка найчастіше в 2 рази більша, і щільністю.

Пластифікатор і фіброволокно

При монтажі систем теплої підлоги одним з найважливіших етапів є укладання стяжки. Від її якості будуть залежати надалі експлуатаційні характеристики системи в цілому.

Звичайна бетонна суміш не підходить для облаштування стяжки під теплу підлогу, так як вона недостатньо міцна і рухлива. Перепади температур, які при експлуатації системи теплої підлоги неминучі, можуть порушити цілісність стяжки і привести, в підсумку, до виходу з ладу всієї обігрівальної системи. Щоб цього не сталося, в бетонний розчин додають пластифікатор для теплої підлоги, що поліпшує механічні та теплофізичні характеристики бетонної стяжки.

Фіброволокно за фактом є замінником армованої сітки, і виконує функцію посилення міцності різного виду розчинів, бетону, розчину, штукатурних складів та ін.


Колектор теплої підлоги

Колектор, або розподільник теплої підлоги – пристрій, що дозволяє підключити контур системи тепла підлога до опалення, регулювати витрату через контур і температурний режим системи.

У базовому варіанті колектор складається з двох балок, одна для лінії подачі з вентилями або з різьбленням під сервопривод, друга з витратомірами. З одного боку розподільник закривається кранами, з іншого встановлюються повітровідвідник. Повітровідвідники повинні бути обов'язково. Так як повітря найбільша біда теплих підлог. Повітряна пробка в контурі фактично виключає його з роботи, і досить складно видаляється.

Розподільник доцільно встановити перед укладанням трубопроводів. Робиться це перед укладанням, щоб зменшити непотрібні відходи труб під час монтажу і уникнути ризику "трохи підтягнути" трубу на штуцер, що, в свою чергу, небезпечно зривом труби з конусного з'єднувача.

Трубопроводи рекомендується укладати з обраним (розрахованим) кроком, не допускаючи їх перекручування, при дотриманні цієї вимоги труба матиме мінімальні напруги і не буде підніматися і зривати елементи кріплення.

Необхідне укладання цілого (без з'єднань) контуру трубопроводу для "теплої підлоги". Однак, з'єднання трубопроводів в стягуванні можливі. Для надійності системи, при цьому необхідно стежити, щоб трубопроводи з'єднувалися за допомогою нероз'ємних фасонних виробів (не можна допускати різьбове з'єднання в стягуванні).

Змішувальний вузол

Регулювання температури подачі на "теплу підлогу" здійснюється за рахунок змішувального вузла. Так як температура в системі яку видає наш опалювальний прилад (котел) може бути вище ніж нам потрібно мати в підлозі, необхідно якось її регулювати. Саме для цієї мети і служить змішувальний вузол. Він, за допомогою терморегулятора, або змішувального триходового підтримує постійну температуру на подачі в систему теплих підлог.

Можна виділити два основних типи змішування:

 • паралельний;
 • послідовний.

Найбільш прийнятним вважається послідовне змішування, переважно через підвищеної продуктивності: практично вся витрата надходить до споживача.

Автоматика теплої підлги

Автоматика теплої підлоги, як і будь-який інший тип автоматизації служить в першу чергу для комфорту користувача, в другу, як і будь-яка автоматика, дозволяє помітно економити на експлуатаційних витратах.

В основному вся автоматика теплих підлог зводиться до трьох основних елементів:

 1. Сервоприводи
 2. Клемна колодка
 3. Регулятор в приміщення

Сервоприводи встановлюються на розподільник теплих підлог, і підключаються до клемної колодки, від якої вже йде розподіл по приміщеннях де встановлені регулятори теплої підлоги.

Регулятор теплої підлоги може бути як ручного управління, так і програмований на тиждень.

Автоматика теплої підлоги дозволяє налаштовувати потрібні температури у всіх приміщеннях будинку, в великих будинках таке рішення дозволить усунути перекоси по температурах (наприклад північ будинку більш холодний а південь тепліший) і досягти комфортних умов.

Автоматика буває в варіанті як провідна так і бездротової системи. Деякі виробники автоматики дозволяють управляти нею через інтернет віддалено з будь-якої точки світу.

У той же час, «тепла підлога» - це складна інженерна система, облаштування якої є капітальною інвестицією в нерухомість. Її проектування вимагає ретельного теплового розрахунку. Виходячи з теплової потужності, визначаються параметри гідросистеми, підбираються потрібні перетини і довжини труб контурів, тиск і подача насосів, які типорозміри арматур і регуляторів. В тому числі, враховується максимальна швидкість потоку в трубах, що позначається на гучності системи (допустимий рівень - не більше 40 дБА).

Параметри систем «теплої підлоги» дуже індивідуальні. Практично не може бути двох однакових рішень. Тому розрахунок і підбір їх елементів повинні здійснювати фахівці з досвідом роботи.

Варто також пам'ятати, що неякісні матеріали і труби або неправильний монтаж залишають можливість появи важкодоступних протікань. Тому економія на більш дешевих, але менш довговічних компонентах системи, матеріалах і на рівні виконання монтажних робіт, як то кажуть, може згодом обійтися «собі дорожче».

Читайте інші наші статті про водяному теплому підлозі в нашому блозі: