0

Як користуватись герметиком?

Під час проведення будівельних робіт доводиться мати справу з необхідністю використання герметика. По суті це композиція з різноманітних полімерних матеріалів. Герметик використовується для герметизації в місцях з’єднання деталей, для надання ущільнення, гідрозахисту, водозахисту та багато іншого.

Тому застосування будівельного матеріалу актуально під час проведення різноманітних робіт, як косметичних, і оздоблювальних. Герметики виділяються високою адгезією до різноманітних матеріалів. Щоб отримати максимальний ефект від застосування, необхідно вивчити види та особливості кожного окремого виду, це допоможе вибрати найкращий варіант.

Види герметиків

Силіконовий герметик

Якщо розглядати формат виробництва та варіант подальшого застосування, виділяють однокомпонентні та багатокомпонентні склади. Перші вже готові до використання, тоді як другі містять пару або трійку компонентів, які змішуються тільки перед застосуванням. Для комфортного нанесення можуть знадобитися різноманітні інструменти, наприклад, будівельний пістолет.

Залежно від стану в процесі нанесення, виділяють:

 • сохнучі — спочатку вологі, застигають з часом;
 • твердне — після нанесення поступово застигають, зберігаючи невелику частку еластичності;
 • не твердні — зберігають еластичність протягом усього терміну застосування.

Залежно від використовуваної основи виділяються:

 • силіконові;
 • поліуретанові;
 • акрилові;
 • бутилові;
 • бітумні;
 • тіоколові.

Особливою популярністю користуються силіконові, в основі яких застосовуються низькомолекулярні типи каучуків. Подібний склад вважається універсальним, тому може застосовуватися до роботи з різними матеріалами. Виняток — різноманітні метали. В іншому випадку підвищується ймовірність утворення корозії. Процес висихання здійснюється за рахунок вологи, що міститься у повітрі.

Матеріал виділяється високою еластичністю (наприклад, деякі види здатні збільшуватися при висиханні більш ніж удвічі). При цьому силікон стійкий до впливу ультрафіолетового випромінювання, що чудово кріпиться до матеріалів без застосування грунтовки. Працювати з ним можна як за високих, так і негативних температур. При цьому силікон зберігає свої характеристики в будь-якому випадку.

Головне, що варто пам’ятати — матеріал не піддається фарбуванню. Саме тому варто заздалегідь передбачити можливість використання у заздалегідь підібраній палітрі кольорів. Різноманітність варіантів дає змогу оперативно зробити вибір.

Акрилові герметики вважаються більш екологічними. Вони безпечні для людей. В їх основі використовуються водні емульсії акрилових полімерів, які не шкодять здоров’ю навіть за безпосереднього контакту. У складі також містяться:

 • барвники надання різноманітних відтінків;
 • наповнювачі та загусники;
 • піногасники, що запобігають виникненню бульбашок на поверхні при нанесенні на поверхню герметика.

Багато акрилових складів також містять спеціалізовані антисептики, що запобігають розвитку грибків і цвілі.

Швидкосохнучий склад додатково виділяється такими перевагами:

 • паропроникність, яка запобігає появі конденсату;
 • стійкість до дії прямих сонячних променів;
 • високий рівень адгезії з різними будівельними матеріалами, аж до кераміки чи пінобетону;
 • за потреби можна розводити склади водою;
 • відсутність їдкого, неприємного запаху.

Серед переваг акрилових матеріалів — їхня доступна вартість. Не слід забувати і про особливості застосування. Наприклад, слабку стійкість до впливу вологи та негативних температур. При постійному контакті акрил просто зруйнується. Тому його не рекомендують наносити у вологих приміщеннях.

Поліуретанові — виготовляються на основі поліефірних смол та актуальні при проведенні зовнішніх робіт. За рахунок різноманітності товару легко знайти герметик для роботи з різноманітним типом швів.

Матеріал виділяється такими перевагами:

 • малий відсоток усадки;
 • високий рівень адгезії до різноманітних поверхонь;
 • збереження еластичності під час роботи в будь-яких умовах;
 • може використовуватися разом із різноманітними металами;
 • стійкість до дії ультрафіолетового випромінювання та агресивних середовищ, наприклад лугу.

Після висихання поліуретан відмінно протистоїть високим і низьким температурам, механічному та фізичному впливу, вібрації. Герметик можна фарбувати та склеювати з будь-якими іншими матеріалами. Найголовніше, не забувати при роботі застосовувати різноманітні індивідуальні засоби захисту — маски та рукавички.

Бутилові — виготовляються на основі поліізобутилену. Ключове призначення — первинна герметизація склопакетів. Тому виділяється чудовою адгезією до металів, скла, у його складі відсутні розчинники. При цьому матеріал вирізняється відмінною паропроникністю та гарною еластичністю. Навіть за тривалого впливу ультрафіолету, бутиловий герметик не втрачає своїх якостей.

Особливою популярністю користуються бітумні матеріали, основу яких модифіковані бітумні полімери. Вони не розчиняються у воді, зберігають свою міцність, довговічність та стійкість до різних агресивних впливів. Бітум можна підібрати в будь-якому кольорі і можна використовувати при роботі з різноманітними матеріалами. Єдині недоліки матеріалу — відсутність стійкості до нагрівання та ультрафіолету.

Тіоколові або полісульфідні представлені тільки як багатокомпонентні суміші. Їх потрібно змішати, а потім залишити на кілька годин. Але подібна підготовка проводиться недаремно, матеріал відомий своєю міцністю, довговічністю, стійкістю до дії агресивних речовин. Єдиний недолік — висока вартість герметика.

Тонкості підготовки до роботи

Ключове завдання майстра перед нанесенням герметика — підготувати місце нанесення. В іншому випадку матеріал просто не може закріпитися і початкова якість буде знижена. Скоротиться загальний термін використання. Якщо у місці нанесення вже використовувався герметик, його необхідно зачистити.

Сам процес підготовки включає кілька послідовних етапів:

 • усунення різноманітних плям, бруду, крапель і пилу з передбачувано оброблюваної поверхні;
 • не забудьте ретельно просушити місце роботи будівельним феном, щоб уникнути випадкового влучення крапель під будівельний матеріал;
 • Знежирити поверхню за допомогою спеціальних складів, що підбираються залежно від конкретної поверхні.

Якщо герметик наноситься у місці, де не планується подальше проведення ремонтних робіт, рекомендуємо нанести будівельний скотч по обидва боки від передбачуваного шва. Так ви зможете його усунути та зберегти привабливість кухні, ванної, балкону та іншого, без зайвого очищення.

Як правильно наносити герметик?

Незалежно від того, чи використовується пістолет або пакувальна туба з насадкою, склад наноситься від крайнього кута. Сам інструмент тримається під нахилом. Для рівномірного застигання складу герметик наноситься поступово, з єдиним зусиллям по всій довжині шва. Після цього за допомогою шпателя потрібно надати коректну форму шва. Щоб склад не чіплявся до поверхні інструменту, його потрібно обробити спеціальним складом. Якщо його немає, можна використовувати звичайний мильний розчин.

Шпатель можна використовувати, щоб усунути залишки матеріалу, якщо в цьому виникне необхідність. Малярний скотч забирається лише після повного висихання герметика. Всі наступні роботи можна продовжувати через кілька годин — залежно від складу, що використовується.

Який герметик використати?

Перш ніж визначитися, який будівельний матеріал варто використовувати у вашому випадку, варто відповісти на кілька питань:

 • актуальний стан поверхні та матеріал, з яким належить працювати;
 • чекає проведення робіт як усередині різноманітних будов чи зовні, зокрема враховуються актуальні погодні умови;
 • чи передбачається подальша нерухомість стику;
 • наскільки актуальним і ймовірним є подальший негативний вплив яскравого сонячного світла (УФ випромінювання), а також агресивних речовин, наприклад різних кислот, лугів;
 • чи планується подальше фарбування матеріалу.

Співвідносячи характер передбачуваного застосування та властивостей різних герметиків, ви зможете визначитися з тим матеріалом, що підходить під конкретні умови будівельних робіт.

Як вибрати герметик?

Залежно від сфери застосування підбирається й відповідний будівельний матеріал:

 • силіконові — актуальні для побуту та великого будівництва для герметизації швів, можуть застосовуватися для кріплення та герметизації плат та різноманітних електронних пристроїв;
 • акрилові — найчастіше актуальні при внутрішніх роботах, для заповнення різноманітних швів, особливо малорухливих;
 • поліуретанові — необхідні для структурної герметизації різних частин будинку, аж під час роботи з покрівлею.

Щоб визначитися, який варіант підійде саме у вашому випадку, варто звернути увагу на поради виробника герметика. Варто враховувати область застосування та сумісність із різноманітними матеріалами.

Тонкощі вибору

При виборі герметичних складів рекомендується звернути увагу на особливості матеріалу та тонкощі його експлуатації. Не слід забувати і про важливість коректного зберігання. Інакше якість самого герметика може значно знижуватися.