0

Що потрібно знати про перевірку ТЕНа бойлера?

Електричні водонагрівачі вже давно стали невід’ємним елементом побуту людей. Ці пристрої забезпечують повну незалежність від централізованого гарячого водопостачання. За допомогою бойлерів можна заощадити на оплаті комуналки, оскільки не потрібно чекати, поки стече холодна вода при включенні ГВП. Ця перевага особливо важлива в умовах постійно зростаючої вартості комунальних послуг.

Подібно до будь-якого технічного засобу, водонагрівачі вимагають систематичного обслуговування, ремонту. Зважаючи на простоту конструкції, ці пристрої достатньо вчасно чистити від накипу, а також періодично змінювати ТЕН. Стан останнього особливо важливий. Несправність нагрівального елемента може спричинити вихід із ладу інших вузлів, ініціювати виникнення короткого замикання.

Ознаки поломки ТЕНа

Перед наведенням «симптомів» несправності електронагрівачів слід розібратися з їхньою конструкцією. Залежно від принципу функціонування ці елементи ділять на мокрі та сухі. Перші контактують безпосередньо з водою. Другі поміщені в спеціальну водонепроникну ємність, тому волога на них не потрапляє. Більшість ТЕНів складається з:

  • спіралі, що виробляє теплову енергію;
  • металевої оболонки (з міді або нержавіючої сталі), де всередині знаходиться нагрівальний спіральний елемент;
  • наповнювача, що виконує роль ізоляції спіралі, щоб уникнути виникнення пробоїв на корпусі;
  • контактних стрижнів для подачі струму (контактів, виходів).

Водонепроникна ємність, якою оснащені бойлери із сухим ТЕНом, додатково заповнюється матеріалом із високим показником теплопровідності. Щоб уникнути утворення накипу, корозії металевої оболонки, електронагрівачі обладнуються магнієвими анодами. Останні потребують періодичної заміни. У мокрих ТЕНах цю деталь рекомендується міняти не рідше 1 разу на 2 роки. Для сухих нагрівачів період між замінами аноду сягає 4 років.

Чому електронагрівач не гріє воду?

Нагрівальні елементи згодом можуть почати працювати менш продуктивно. Через це збільшується часовий проміжок, необхідний для нагрівання рідини в баку бойлера. Це відбувається через осідання накипу на поверхні металевої оболонки ТЕНа. Найчастіше таке трапляється при несвоєчасній заміні анода або відсутності належного обслуговування водонагрівача.

Бойлер може не гріти воду взагалі. У такому разі, швидше за все, нагрівальний елемент згорів. Це відбувається через короткі замикання, наявність частих стрибків напруги мережевої електрики або через вироблення експлуатаційного ресурсу деталі. Така проблема потребує заміни нагрівача. На бойлери Romstal Habitat, Atlantic, Vaillant та інших відомих марок можна встановлювати універсальні ТЕНи.

Чому водонагрівач довільно вимикається?

Така несправність трапляється в разі пошкодження металевої оболонки. Остання прогниває у процесі утворення масивного шару накипу. Це ініціює оголення нагрівальної спіралі, після чого спрацьовує запобіжник водонагрівача.

Якщо запобіжний прилад не спрацював, можливе виникнення пробоїв на корпусі. У цьому разі почне вибивати мережеві пробки на лічильнику чи водонагрівач буде битися струмом. При виявленні другого варіанта потрібно витягнути вилку бойлера з розетки.

Методи перевірки справності ТЕНа

Часто важко одразу сказати, що саме призвело до виходу водонагрівального пристосування з ладу. Значна частина можливих проблем відбувається через нагрівач. Але все ж, щоб уникнути помилки, цей елемент попередньо потрібно перевірити на працездатність.

Найчастіше ТЕНи доводиться витягувати. Саме тому водонагрівачі (особливо мокрі) краще вішати над ванною або умивальником. Це запобігає підтоплюванню приміщення, в якому пристрій знаходиться.

Тестування ТЕНа за допомогою мультиметра чи тестера

Мультиметр

Перевірочний прилад слід переключити на режим мінімального опору. Далі потрібно взяти в руки щупи й кінчиками торкнутися контактів нагрівача.

Якщо спіраль перегоріла, на дисплеї мультиметра висвітиться «0», а стрілка тестера не рухатиметься.

Таким методом можна перевірити реальний опір електронагрівача й порівняти з регламентованим значенням. Останнє позначається на корпусі нагрівача чи обчислюється. Порахувати регламентований опір можна, застосувавши, наприклад, онлайн-калькулятор.

Для перевірки пробою ТЕНа потрібно одним щупом торкнутися до будь-якого з контактів, а другим — до металевої оболонки. Якщо КЗ відсутнє, дисплей мультиметра покаже «0», а стрілка тестера не рухатиметься. За інших показань можна сміливо робити висновок про наявність короткого замикання.

Перевірка ТЕНа за допомогою джерела живлення та світлодіода

Якщо бойлер Atlantic, Tesy, Romstal Habitat або іншого виробника не гріє воду, а спеціальних приладів для тестування опору немає, можна обійтися підручними засобами. Достатньо знайти світлодіод і батарейку типу «Крона» (можна ту, яка сіла) або зарядний пристрій (наприклад, від смартфона, лептопа). Перевірка здійснюється таким чином:

  1. Одним вусиком світлодіода потрібно доторкнутися до контакту нагрівача, а іншим — до виведення джерела живлення. При цьому важливо дотримуватися полярності світлового джерела.
  2. Другим контактним стрижнем електронагрівача слід доторкнутися до вільного вивідного елемента батареї. Якщо лампочка засвітилася, спіраль ціла.
  3. Вусик світлодіода потрібно перемістити на металеву оболонку електронагрівача. Якщо все гаразд, світла не повинно бути.

Замість світлодіода можна взяти контроль електромонтера. Це патрон з лампочкою на 220 В та парою виходів. Тут батарея не потрібна, достатньо буде звичайної розетки. При послідовному підключенні схеми та справності спіралі лампочка засвітиться. Якщо ж торкнутися контактом контрольки до оболонки ТЕНа бойлера Tesy, Atlantic, Romstal Habitat або іншої марки, світла не повинно бути.

Тестування нагрівача за допомогою індикатора фази

Чоловік та бойлер

У цьому способі необхідно дотримуватися запобіжних заходів. Чіпати рукою оголені ділянки приєднаної до електромережі схеми небезпечно. Перевірка здійснюється шляхом підключення ТЕНа одним виходом до фази розетки. До другого контакту необхідно торкнутися індикатором. Якщо все гаразд, лампочка загориться. Під час дотику до металевої оболонки світла не повинно бути.

Чи варто перевіряти працездатність ТЕНа самостійно?

Зрозуміти, чи нагрівальний елемент справний, важливо перед викликом майстра. Це заощадить час та кошти власника водонагрівача. Протестувати електронагрівач зможе навіть людина без досвіду ремонту електричних приладів.

Якщо після перевірки ТЕНа у власника водонагрівальної установки залишилися сумніви, варто звернутися до спеціалізованого сервісу (наприклад, відвідавши сайт romstal.ua).