0

Як вибрати радіатор опалення?

Підтримка комфортної температури в будинку — одна з ключових проблем, з якою періодично доводиться стикатися власникам будинків і квартир. Вибір системи опалення вирішує тільки половину проблеми. Те, наскільки якісно буде подаватися й розподілятися тепло в будинку, багато в чому залежить від встановлених радіаторів. Деякі звикли до більш поширеної назви — батареї.

Тим, хто вперше стикається зі складанням плану опалення, необхідно враховувати різноманітні моменти, у тому числі особливості конкретного приміщення. Актуальна різноманітність радіаторів існує не просто так. Різні виробники надають вибір батарей в залежності від використовуваного теплоносія, передбачуваного навантаження, необхідної кількості тепла та інших моментів. Не дивно, що для заміського котеджу з власним котлом і квартири в центрі міста кількість і якість використовуваних радіаторів будуть істотно відрізнятися.

Додаткова важлива вимога — кількість секцій батарей для окремих кімнат. Якщо встановити більшу кількість, ніж необхідно, в приміщенні буде занадто жарко, а з меншою — підтримання комфортної температури стане неможливим. Для отримання максимального ефекту необхідно враховувати певні експлуатаційні моменти різних моделей радіаторів і дотримуватися рекомендованих правил монтажу.

Класифікація радіаторів і особливості певних різновидностей

Якість прогріву повітря й період підтримання заданої температури залежать значною мірою від батарей, а точніше, використовуваного металу, розмірів, кількості секцій, місця розміщення. Також характеристика подачі та розподілу тепла залежить від матеріалу, застосовуваного в основі створення радіаторів.

Виділяють такі типи батарей на основі:

 • чавуна;
 • сталі;
 • алюмінію;
 • біметалу;
 • міді;
 • пластика.

Чавунні радіатори вважаються класикою, їх почали використовувати першими при створенні парових і водяних опалювальних систем. Деякі архітектори використовували батареї як декор інтер’єру, тому покривали їхню поверхню різноманітними малюнками. Але найчастіше секції ховалися в спеціальні ніші. Подібний підхід реалізовувався і при будівництві в радянський період.

Сучасні виробники відійшли від подібного підходу, об’єднавши привабливий зовнішній вигляд і відмінну функціональність. Чавун виділяється хорошою тепловіддачею, а через високу щільність витримує критичні удари тиску до 30–35 атмосфер. Гідроудари подібної потужності рідкісні навіть у тепломережах загального призначення, але все ж таки періодично трапляються, тому ви можете не хвилюватися про те, що зможете затопити свій будинок або сусідів нижніх квартир.

Чавунні батареї повільно прогріваються і також поступово віддають отримане тепло. Правило залишається актуальним, навіть коли використовується вода із забруднених теплоносіїв. Унаслідок своєї продуманої конструкції можливо періодично очищати радіатори від внутрішнього бруду. Додатково деякі виробники надають можливість скорочувати або збільшувати кількість секцій. Дотримуючись умов експлуатації, батареї прослужать не менше п’ятдесяти років, тому можуть вважатися довгостроковим вкладенням.

Одна з небагатьох слабких сторін чавунних виробів — місця кріплень. Використовувані між секціями прокладки з часом можуть пропускати воду. Найчастіше в цих цілях використовується пароніт, який через кілька років втрачає свою щільність, тому необхідно його оновлювати. Додатково чавун виділяється великою вагою, і, якщо не передбачається установка секцій прямо на підлозі, необхідно використовувати посилені кронштейни, які зможуть витримати вагу батареї.

Не поступаються в популярності чавунним радіаторам сталеві. Їхня ключова перевага — менша вага. Один із небагатьох недоліків — якщо немає антикорозійного покриття, сталь може покриватися плямами корозії, та поверхня починається руйнуватися.

Сталеві батареї розраховані на граничну температуру теплоносія в 90 градусів. Залежно від формату виготовлення, розрізняють:

 • панельні;
 • трубчасті.

Підбираються залежно від смакових уподобань і подальшого комфорту при використанні. Панельні радіатори розібрати для заміни поодинокої секції ви не зможете, тоді як трубчасті дають змогу проводити цю операцію за потребою.

Обидва типи виділяються високим рівнем тепловіддачі. На відміну від чавунних радіаторів, сталеві нагріваються швидше. Але й остигають практично відразу, як тільки припиняється подача тепла. Після закінчення опалювального сезону зливати воду із системи не потрібно, в іншому випадку внутрішня поверхня батарей почне іржавіти через контакт із повітрям.

Бюджетним підвидом сталевих радіаторів вважаються алюмінієві. У процесі виробництва використовується метод екструзії, при якому розплавлений сплав із різними добавками заливається у форму. Після застигання виходить цілісна конструкція, з місцями підключення і внутрішніми каналами, тому навіть частковому ремонту батареї не підлягають.

Серед ключових переваг алюмінієвих радіаторів — швидке нагрівання, невелика вага секцій і простота монтажу. Від корозії алюміній захищений оксидною плівкою, яка утворюється після анодного оксидування. Для підключення до сталевих труб необхідно використовуватися спеціальні муфти. Щоб продовжити термін експлуатації алюмінієвих радіаторів, рекомендується відстежувати якість теплоносія, тому їх рідко використовують для початкового підключення або заміни в системах центрального опалення. В іншому випадку канали забиваються різноманітними відкладеннями.

Біметалеві радіатори

Біметалеві радіатори виготовляються зі сплавів двох металів — алюмінію і сталі. Основою батарей виступають сталеві трубки на введення і виведення теплоносія, також характерні поперечні трубчасті канали, покриті алюмінієвими пластинами.

Об’єднання двох матеріалів забезпечує власникам відразу подвійну перевагу від використання: нагріваючись, сталь передає тепло алюмінію, який швидко прогрівається й нагріває повітря навколо себе. Головна перевага конструкції — особливості її виготовлення, де слабший матеріал не контактує з водою, тим самим продовжується термін експлуатації системи опалення.

Окремо на ринку виділяються мідні батареї. Їхній приблизний термін експлуатації — близько тридцяти років. Але якщо дотримуватися правил використання, вони здатні пропрацювати вдвічі довше. Усередині мідних трубок практично не закріплюються різні відкладення, тому радіатори можна підключати навіть до старих систем, з низькою якістю використовуваного теплоносія. Матеріал відмінно протистоїть утворенню корозії. Додатково мідь справляється з гідроударами до 36 атмосфер без шкоди для конструкції. Одна з небагатьох особливостей мідних радіаторів — висока вартість виробів.

Варто також виділити новинку ринку моделей опалювальних систем — пластикові батареї. Вони мають менший список плюсів — практично не здатні протистояти гідроударам, призначені для роботи до 3 атмосфер. Водночас максимальна температура теплоносія не має перевищувати 80 градусів. Але через свою легкість та простоту підключення, а також стильний зовнішній вигляд стають альтернативою звичним металевим батареям.

Які батареї вибрати для квартири, а які для приватного будинку?

З труднощами вибору радіаторів системи опалення можуть зіткнутися як власники приватних будинків, так багатоквартирних. Але при покупці необхідно враховувати місце установки. У квартирі та приватному будинку умови експлуатації розрізняються, тому один і той же тип радіаторів використовуватися в обох локаціях не може.

Вибираючи батареї у квартиру, рекомендується звернути увагу на кілька нюансів:

 • передбачуваний бюджет, який ви здатні виділити на оновлення системи опалення у своїй квартирі;
 • потужність радіаторів визначається залежно від площі квартири, в іншому випадку підтримувати оптимальну температуру не вийде;
 • монтаж батарей здійснюється в місцях з інтенсивним відтоком тепла, традиційно це ніші в стінах, місця під вікнами, санвузол, кухня й комори;
 • рекомендується дізнатися актуальний тиск тепломережі — батареї мають витримувати задану потужність; для радянських мереж теплопостачання показник рідко перевищує 10 атмосфер, у сучасних будівлях використовується мінімум 15 атмосфер;
 • необхідно дізнатися показники води в системі теплопостачання — якщо вона подається низької якості, рекомендується встановлювати радіатори з покриттям, що протистоїть впливу корозії, адгезії та абразивам.

Для багатоквартирних будинків допускається використовувати чавунні або алюмінієві батареї. Вони призначені для роботи в мережах із тиском до 30 атмосфер, що актуально як для нових будинків, так і зведених понад сорок років тому. Деякі сучасні моделі, наприклад, пластикові, просто не здатні впоратися з таким робочим тиском і можуть лопнути в процесі експлуатації.

Перед вибором конкретної моделі рекомендується ознайомитися з її технічними характеристиками. Так ви зможете дізнатися, чи підходять вони для місцевої води, що надходить із котельні. Деякі постачальники не стежать за її якістю, тому трубами можуть разом із рідиною переміщатися різні хімічні домішки, які забивають канали та осідають на стінках радіаторів, провокуючи утворення відколів і корозійних плям.

Тому для монтажу в багатоквартирному будинку рекомендують установку мідних, чавунних і біметалевих моделей.

Для реалізації плану опалення в приватному будинку насамперед потрібно приділити увагу не якості теплоносія, а використовуваним у процесі будівництва матеріалам. Від цього багато в чому буде залежати вибір радіаторів та загальна енергоефективність будинку. Крім того, власник будівлі зможе самостійно відстежувати якість води, що подається, й міняти її при потребі.

Найчастіше в якості облицювання і зведення стін використовують:

 • натуральний і штучний камінь;
 • цеглу;
 • піноблок;
 • дерево.

Перші чотири групи можна схарактеризувати як кладочні будівельні матеріали, які виділяються високою вогнетривкістю і вологостійкістю. Тому при створенні водяної системи опалення ви можете встановлювати сталеві, алюмінієві та інші моделі.

У дерев’яних будинках монтаж водяної системи опалення не рекомендується. В іншому випадку, при проривах дерево просочується вологою і приходить у непридатність. Тому, якщо неможливо використовувати іншу систему опалення, треба обробляти місця монтажу батарей спеціальними просоченнями або облицьовувати стіни каменем, цеглою.

Як зробити розрахунок кількості секцій радіатора й загальної кількості батарей?

Якісний обігрів приміщення можливий тільки в тому випадку, коли коректно складений план. Отримати в результаті комфортну температуру можливо, розрахувавши теплову потужність. При розрахунках враховується площа приміщення, яке потребує обігріву, та місце монтажу секцій. Від останнього залежить приблизний рівень тепловтрат:

 • під полицею або підвіконням — не більше ніж 5 %;
 • у ніші — приблизно 7–8 %;
 • екран частково закриває батарею — не більше ніж 10 %;
 • повністю прикриті секції — до 25 %.

Будівельні норми наказують у багатоквартирних будинках встановлювати батареї, що забезпечують потужність не менше 60-100 Вт на кожен квадратний метр за умови теплої зими (до −10...-15 градусів). У разі тривалих холодів потужність радіаторів на 1 кв. м має бути мінімум 150-200 Вт.

Розбіг показників означає, що мінімальні можуть використовуватися за наявності стін з утепленням, а максимальні краще застосовувати, якщо вони звичайні бетонні. Для кожного типу матеріалів існують свої норми тепловтрат. Від матеріалу стін і потрібно відштовхуватися. Крім того, на тепловтрати також впливає число вікон, поверховість, розташування кімнати (кутові та не кутові). Чим більше джерел втрати тепла, тим більший відсоток додаткової потужності потрібно закладати.

Наприклад, площа приміщення становить 16 квадратних метрів. Кімната кутова на першому поверсі, присутні 2 вікна. Стіни цегляні. Згідно з нормами, на 1 квадратний метр знадобиться 95 Вт потужності. 16 множимо на 95 — виходить 1520 Вт. Далі беремо дані технічних характеристик радіатора (біметалевого, алюмінієвого, чавунного). Наприклад, виробник заявив, що потужність однієї секції дорівнює 125 Вт. Ділимо 1520 на 125, виходить 12,6 одиниці. Краще округлити до 13.

Врахуйте: розрахунок здійснюється індивідуально залежно від вихідних даних, тому універсальної формули не існує. Потрібно відштовхнутися від:

 • матеріалу, товщини та утеплення стін;
 • числа вікон;
 • висоти стель;
 • поверховості;
 • температури теплоносія системи опалення тощо.

Деякі дані можна знайти в технічній документації до вашого будинку. Також ви можете використовувати нормативні показники тепловтрат для різних типів матеріалів. Далі потрібно відштовхуватися від цього значення і враховувати технічні характеристики радіаторів. Найбільш продуктивними вважаються алюмінієві й біметалеві секції, вони здатні генерувати майже 180-190 Вт. Далі йдуть чавунні (120 Вт). Якщо важливо заощадити місце, вибирайте алюмінієві або біметалеві.

Також потрібно пам’ятати, що виробник вказує максимальні показники без урахування особливостей вашої системи опалення. Якщо в ній теплоносій, наприклад, не розігрівається до 90 градусів Цельсія, значення потужності на одну секцію буде нижче. Тому рекомендується заздалегідь уточнити параметри вашої системи опалення й за необхідністю виконати коригування.

Висновок

Вибір радіаторів для системи опалення — одне з головних завдань, від якого залежить, наскільки комфортно і якісно буде обігріватися приміщення. Досить тільки враховувати особливості конкретного будинку й переваги батарей.