Крапельне зрошення: корисна інформація про систему

У питанні отримання хорошого врожаю будь-якої з сільськогосподарських культур не може бути малозначущих моментів. Це стосується системи поливу, так як плодові та овочеві культури вимагають достатньої кількості води. Саме тому в літній період важливо забезпечити регулярне підведення рідини до рослин.

З завданням можна впоратися вручну, здійснивши полив з шланга. Але це довго і дуже енергозатратно, особливо коли ділянка займає не одну сотку. Ідеальним варіантом буде обладнання крапельної системи поливу, про яку й піде мова.


Що таке крапельний полив?

Поліетиленова труба

Крапельне зрошення являє собою систему труб, по яких здійснюється подача рідини до прикореневої частини рослин для зволоження і забезпечення кращого врожаю.

Принцип використання конструкції досить простий:

 1. Вода направляється в накопичувальний бак по водоводу або закачується з свердловини.
 2. Далі здійснюється її рівномірний розподіл по ділянці за допомогою магістральних труб.
 3. На кінцевому етапі рідина подається до крапельних стрічок, виходячи через отвори до рослин.

Таку зрошувальну систему буде просто зібрати і встановити своїми руками при наявності всіх необхідних компонентів, включаючи пластикові труби, поліетиленові шланги і різні перехідники. Всі комплектуючі можна замовити в інтернет-магазині romstal.ua, де ви отримаєте консультативну допомогу при виборі діаметра, довжини і матеріалу труб.

Варто пам'ятати, що складна розгалужена мережа не покращує, а погіршує якість поливу. Проста конструкція з надійними фітингами стане гарантією доставки чистої води, тоді як складне поєднання відводів з блокаторами акумулює бруд, що призведе до виходу системи з ладу.

Переваги крапельного зрошення грунту

В основі поливу лежить принцип зрошення, що дозволяє забезпечувати головну перевагу такої системи — економію рідини. Це можливо за рахунок подачі води безпосередньо на прикореневу зону, завдяки чому виключається втрата рідини через випаровування і проходження повз рослини. Також серед переваг краплинного зрошення варто відзначити:

 • дбайливе ставлення до рослин — рідина не потрапляє на листя, що виключає ризик захворювання і нанесення опіків листя і стебел, особливо при використанні домішки добрив;
 • регулярну подачу води — навіть у посушливий період ваші культури не будуть відчувати спраги;
 • підтримання рівня вологості — рівномірна подача вологи позбавляє від утворення кірки і висихання грунту;
 • мінімальний натиск — робота форсунок здійснюється навіть при невеликому натиску води;
 • мобільність — легкість трубопроводу дозволяє переміщати крапельну установку з місця на місце;
 • рівномірний розподіл добрив — з крапельної системою зрошення ви зможете точково нанести добрива і комплексні препарати на прикореневу частину рослини;
 • поліпшення якості врожаю — чим кращий полив, тим більший і здоровіший урожай.

Також варто відзначити протидію бур'яну, який виростає при попаданні вологи між рядами культур. Після установки кульового крана, що забезпечує контроль тиску рідини, ви зможете розраховувати на такі переваги:

 • мінімізація зносу системи і виключення ризику перезволоження грунту;
 • зниження витрат на фізичну працю.

Всі перераховані вище переваги, а також простота обслуговування крапельного поливу роблять систему оптимальним варіантом для застосування як на невеликих дачах, так і на величезних земельних ділянках.

Недоліки крапельного зрошення

Дана система практично позбавлена недоліків. При появі перших крапельних установок покупка була поєднана зі значними фінансовими витратами, причому дорожнеча стосувалася не тільки обладнання, а й монтажу. Однак з часом такий тип поливу став значно доступнішим. Єдиним мінусом можна назвати ризик засмічення системи, але така проблема вирішується установкою фільтра, який буде очищати воду від шкідливих домішок і частинок сміття.

Комплектуючі крапельного поливу

Навіть за умови самостійного монтажу буде потрібно придбати ряд компонентів, серед яких:

 • труби для створення водопровідної магістралі;
 • очисні фільтри для води;
 • крапельниці і шланги;
 • трійник;
 • кульовий кран;
 • старт-коннектор;
 • поліетиленові трубки;
 • гайки з пластика.

Магістральний водопровід найкраще створювати з пластикових труб, що характеризуються невеликою вагою і несхильність корозійних процесів. Також буде потрібна ізоляція, яка вбереже систему від втрати рідини на шляху до ділянки.

Що стосується джерела води, при відсутності водопроводу слід подбати про баки або іншій ємкості, яка встановлюється на висоті для створення тиску. Резервуар повинен бути накритий зверху, так як сонце може викликати цвітіння води, що призведе до утворення водоростей та інших організмів.

Монтаж поліетиленових труб і шлангів, як правило, проводиться поверх земляного покриву. Однак нерідко можна зустріти систему з внутрішнім монтажем, коли трубопровід закопується в землю, а також підвісний варіант з кріпленням труб на опорах.

Зовнішній варіант монтажу найбільш простий, однак варто убезпечити воду від ультрафіолетових променів, тому краще всього використовувати непрозорі поліетиленові труби.

Щоб забезпечити коректну роботу системи, обов'язково будуть потрібні фільтри для очищення води, які знизять ризик засмічення шлангів і перехідників. Також вони дозволять поліпшити якість води, що надходить до прикореневої частини рослин.

Крім того, система повинна бути укомплектована старт-коннекторами і кульовими кранами, які регулюють подачу і тиск рідини.

Як використовується крапельний полив?

Щоб експлуатація такого типу зрошення принесла свої плоди, слід ретельно планувати установку. Головне правило таких систем: вони створюються під ділянку, а не земля розкроюється під крапельне зрошення. Перед замовленням комплектуючих і початком установки ви повинні володіти інформацією про:

 • рельєф ділянки;
 • способ подачі рідини (водопровід або бак);
 • зонування ділянки з насадженнями різних культур;
 • тип рослин і особливості їх поливу;
 • наявність плодових дерев;
 • особливості ґрунту і місце розташування земельної ділянки.

Останній пункт вимагає особливої уваги, так як від характеристик грунту залежить швидкість її висихання. Інформація про місцезнаходження також може сказати багато чого про те, як швидко буде сохнути земля: низинна місцевість пов'язана з ризиком переливу рідини, тоді як височина, навпаки, вимагає більшої кількості вологи.

Більшість фахівців не рекомендують здійснювати монтаж крапельної системи самостійно, тому що для кожної ділянки необхідний особливий підхід і спеціальні знання в даній області. Наш магазин не тільки забезпечує поставку якісного обладнання, а й допомагає з запуском і обслуговуванням систем подачі води.

Що стосується експлуатації крапельного зрошення, перед її початком слід врахувати кілька правил безпеки. Перше з них: гранична акуратність у використанні садового інвентарю, включаючи граблі і лопати, в безпосередній близькості до поліетиленових труб. Також варто звернути увагу, що прогумовані шланги погано реагують на контакт з водою, яка була збагачена високоактивними речовинами для удобрення грунту.

Завжди враховуйте погодні умови. При підвищеній вологості і ймовірності опадів задійте крапельне зрошення на мінімальних обертах, щоб не перезволожувати грунт. Також варто робити знижку на пору року: в посуху рекомендується подача більшої кількості води, тоді як осінньо-весняний період дозволить заощадити. На вибір режиму поливу безпосередньо впливає тип культури: одні рослини люблять воду, а іншим надмірна волога може завдати шкоди.

У нашому інтернет-магазині ви знайдете все необхідне для побудови якісної системи крапельного зрошення. Товар можна придбати за вигідною ціною в одному з стаціонарних магазинів компанії Ромстал, а також замовити з доставкою в будь-який регіон України.