Піролізні твердопаливні котли

Піролізні котли на сьогоднішньому ринку опалювального обладнання вже досить давно перестали бути новинкою. Вид таких твердопаливних котлів можна назвати подальшим розвитком подібного обладнання. Сам по собі процес піролізу давно і широко відомий в багатьох галузях техніки і промисловості, зокрема широко застосовується в фармацевтиці та нафтової промисловості.

Суть піролізу полягає в тому, що під впливом підвищеної температури і в умовах нестачі кисню деревина починає розкладатися на твердий залишок і летючу частину – піролізний газ. Піроліз деревини відбувається при температурі, що знаходиться в межах від 250 - 750 градусів. Слід врахувати, що цей процес є екзотермічним, іншими словами, він характеризується виділенням тепла, завдяки чому підвищується підсушування і прогрів палива в котлі.

У твердопаливних котлах піроліз означає повільне тління сухих дров при малій кількості кисню. При цьому з дров виділяються горючі гази, які через отвір в камері завантаження дров потрапляють в другу камеру, куди за допомогою вентилятора подається надмірна кількість повітря, і газ що виділився загоряється і активно горить.

Основні переваги піролізних котлів

  1. Під час згоряння дров не можна досягти такої високої температури, як в процесі згоряння газу, отриманого з них.
  2. Щоб підтримувати горіння газу потрібно менше вторинного повітря, ніж для спалювання дров, відповідно, температура горіння буде вищою, а разом з нею і ефективність.
  3. Процесом спалювання піролізного газу простіше управляти, таким чином, функціонування газогенераторного котла автоматизований також, як рідкопаливний або газовий.
  4. Завдяки специфічній організації процесу горіння дров, і грамотно виконаним поверхонь теплообміну, ККД такої техніки помітно вище ніж у звичайних твердопаливних, і досягає 90-92%.

Такі котли оснащуються одним, в деяких випадках двома, вентиляторами, які регулюють подачу повітря в первинну і вторинну камери. У піролізних котлів з'являється досить розумна автоматика, здатна не тільки керувати вентиляторами і одним насосом, але також по датчику включати насос на ГВС, контролювати температуру буферної ємності, спостерігати за температурою викидів по якій можна судити про якість згоряння палива і ін.

Все це робить піролізні котли більш екологічно чистими і економічними в порівнянні зі звичайними твердопаливними котлами. Але разом з цим, у даних котлів з'являється вимоги до якості палива. Так як піроліз можливий тільки у дров, то тільки дрова можна використовувати в таких котлах. При цьому якість дров має бути достатньою для роботи. А саме вологість дров не перевищує 15% і відсутність смоли, як основні вимоги. Хоча вимоги до дров зростають, тривалість горіння у них вже значно вище ніж у звичайних котлів, і знаходиться в проміжку від 5 до 8 годин, залежно від якості дров. Звичайно, подібні котли, вже не здатні працювати без підключення електрики.

Прикладом піролізного котла з асортименту Ромстал можна назвати котел Vision OG, виробництва турецької компанії Arikazan.

Діапазон потужності таких котлів становить від 20 до 60 кВт, що покриває будь-які побутові потреби приватних будинків або котеджів.

Важливо пам'ятати, що завдяки згорянню піролізних газів з киснем в нижній камері, димові гази практично не несуть з собою шкідливих домішок, а здебільшого складаються з вуглекислого газу і водяної пари. В середньому викиди такого котла в 3 рази чистіше ніж у звичайного твердопаливного котла, який працював би на тих же дровах.

Ще одним прикладом, може служити піролізний котел Orlan Super польського виробництва.


Основною конструктивною відмінністю даного котла від турецького Vision - є розташування вентилятора. В іншому, вони як і більшість піролізних котлів повторюють одну схему роботу, з двома камерами.

Такі моделі котлів здатні працювати з термостатами підключеними безпосередньо до автоматики котла, в такому випадку настройка бажаної температури в приміщенні не зажадає від вас підходити до котла між завантаженнями.