Традиційні твердопаливні котли

Такі котли можуть бути в різних формах або виконаннях, але їх завжди характеризує одне – а саме як організоване горіння палива.

Горіння палива в такому котлі практично не контрольоване, і чимось нагадує горіння дров в багатті. У традиційних твердопаливних котлах за підтримку температури відповідає датчик температури, керуючий повітряною заслінкою. Якщо температура води занадто висока - датчик закриває заслінку, а якщо температура низька, то датчик відкриває заслінку.

Такі котли виконуються в двох варіантах:

 • з вентилятором;
 • без вентилятора.

Безвентиляторні котли відносяться до найпростіших конструктивно і дешевим моделям. До цього типу котлів відносяться наприклад Vision (Thor), Viessmann WBS, Protherm Бобер, Radijator - K і R серії, і інші. Даний тип котлів характерний кількома особливостями, які роблять його досить поширеним.

По-перше такі котли невибагливі до складу палива. Фактично це означає що в топці можна спалювати практично все що здатне горіти, звичайно потужність котла від цього сильно змінюється.

По-друге ці котли найвимогливіші до обслуговування серед всіх типів твердопаливних котлів. На хорошому вугіллі вони здатні працювати 3-4 години. При використанні поганого палива, наприклад вологої деревини, час горіння скорочується до 1,5-2 годин, суха якісна деревина здатна підтримувати роботу котла до 2-3 годин. При цьому в зв'язку з частими завантаженнями, кількість золи збирається в нижній камері досить велика, і котел вимагає періодичного, і досить частого чищення. Чим гірше паливо, тим частіше потрібно чистити.

Безвентиляторный котел

Ще одним фактором що сильно впливає на роботу подібного обладнання є слабке регулювання потужності. Так як в котлах без вентилятора регулювання здійснюється за допомогою термостата, який завдяки ланцюжку перекриває або відкриває заслінку, то можливість зниження потужності досягає максимум на 15% від номінальної. Що далеко не завжди достатньо.

Дуже часто в міжсезоння, потрібно 30-40% від максимальної потужності котла, і в таких ситуаціях, коли не застосовуються буферні ємності, відбувається банальний перепал палива, при якому ми більше прогріваємо атмосферу, ніж будинок.

Також важливо знати, що при підборі подібного типу котлів бажано робити запас по потужності. Так як коли ви бачите "Котел твердопаливний Vision Thor 18кВт", це означає що ці 18 кВт даний котел видасть тільки на хорошому паливі, зазвичай в інструкції написано для якого палива зроблено цей запис. Котли такого типу бувають зі сталевим теплообмінником, або з чавунним.

Приклад котла зі сталевим теплообмінником:
Radijator серія K і R.

 1. Ревізійний люк для чистки
 2. Верхні дверцята для загрузки топлива
 3. Нижні дверцята для першочергової загрузки топлива і очистки
 4. Місце установки горілки
 5. Лючок для видалення золи.
 6. Опорна площадка камери згоряння
 7. Приєднання димоходу
 8. Термоізоляційна цегла
 9. Попільник.
Дані котли мають верхнє завантаження палива, досить об'ємну топку і в основному призначені для стандартних систем опалення в приватних будинках і котеджах.

Котли серії К представляють собою побутову серію, номінальною потужністю від 18 до 80 кВт.

Характеристики котлів серії К

Котли серії R - більше підійдуть для промислового або напівпромислового застосування. Їхній діапазон потужностей коливається від 65 до 500 кВт.

Котли цих моделей мають досить високий ККД для подібного типу котлів, близько 80%.

Котли з чавунним теплообмінником були досить поширені раніше, більш прості у виготовленні, і через це дешевші. Зараз вони все більше поступаються своїм аналогам виконаним з котельної сталі.

Чавунний котел більш стійкий до корозії, теплоносій поганої якості не так швидко зашкодить котлу. Сталеві ж, більш стійкі до температур. Сталь слабо чутлива до перепаду температур між вихідною і вхідною температурою води до 60 °C (чавунні при температурах до 30 °C - секції тріскаються). Сталеві котли мають меншу інерцією і однаково з чавунними дозволяють природну циркуляцію, при цьому мають більшу продуктивність.

Класичним прикладом чавунного котла в асортименті Ромстал може служити котел Vision (THOR).

котел Vision(THOR)

Даний котел, і аналогічні йому чавунні вироби, виготовляються секційно, і секції в них замінні. Модельний ряд котлів Vision від 11-14 кВт, до 61-65 кВт на дровах.
При цьому модель котла Vision 04, що працює на дровах видає 21-24 кВт, то на вугіллі - 24-28 кВт. У паспорті котла прописані обидва цих значення.

Додавши до традиційного твердопаливного котла вентилятор, ми отримуємо більш просунуту техніку, здатну до 30-35% знижувати свою потужність, за рахунок регулювання вентилятором, горіння може тривати до 3-5 годин.

З появою вентилятора, у таких котлів також з'являється блок автоматики, здатний крім управління вентилятором, управляти так само насосом.
Застосування таких котлів більш різноманітно, і завдяки більшій економічності в роботі, вони стають більш поширені ніж їх безвентиляторні аналоги.

Прикладом таких котлів може служити львівські котли Veren, сербські Radijator FK, болгарські котли MAT.


Установка вентилятора можлива в двох видах. Перший, прикладом якого може служити котел Veren – це установка вентилятора на передній частині котла. Другий варіант - установка з задньої частини котла, як на моделі FK. Обидва цих варіант рівнозначні за своїм функціоналом.

Діапазон потужностей таких котлів в цілому аналогічний безвентиляторним, тобто від мінімальних 14-15 кВт до 100 кВт і більше, що покривають практично будь-які запити.