Керівництво по правильному спуску повітря з радіаторів опалення

Спуск повітря з радіаторів, особливо перед холодним сезоном або після ремонту котла, забезпечує їх більш ефективну роботу. Операція також може бути проведена власноруч без залучення фахівця. Видалення повітря слід робити коли в радіаторі чутні неприродні шуми або якщо вони нагріваються лише частково.

Якщо ви вирішили почати видаляти повітря з радіаторів, переконайтеся, що у вас вимкнений котел з подальшою зупинкою подачі і зворотньої води з радіатора. Потім відкрийте спеціальним ключем спусник повітря радіатора і поступово відкривайте обратку, поки вона не потече через спусник повітря. Потім закрийте спускник повітря і повністю відкрийте подачу і обратку. Також потрібен посуд для збору води при стравлюванні повітря.

Види радіаторного стравлення

Спуск повітря радіаторів опалення виконується по-різному в залежності від опалювальних систем, до складу яких входять радіатори. Їх можна підключити до квартирної опалювальної системи або до загальної для центрального опалення кількох квартир або навіть багатоквартирних будинків. Ця операція необхідна, тому що влітку можливо, що частина води в системі опалення буде втрачена в різних з'єднаннях, без видимих витоків, а в системі залишиться повітря замість втраченої води. Це не дозволить теплоносію циркулювати через радіатор, так що він буде нагріватися не рівномірно або зовсім не нагріватися. Це пояснює, чому іноді радіатор нагрівається тільки зверху, а нижня частина залишається холодною. Існують також радіатори без спускника повітря, спеціального клапана розташованого у верхній частині радіатора.

 1. Стравлювання радіаторів від власного (автономного) котла.Таким чином, вода потрапляє в систему опалення через трубу подачі вгорі, перетинає радіатор по діагоналі і потім виходить через зворотну трубу внизу радіатора. Цим пояснюється утворення бульбашок повітря у верхній частині радіатора незалежно від того, з якого матеріалу він виготовлений: чавун, алюміній чи сталь. Для відведення за інструкцією, ми соблюдем кілька кроків. Спочатку закриємо клапани подачі і зворотньої подачі, а спускник повітря відкриємо. Через його отвір вода і повітря будуть виходити, поки тиск в радіаторі не впаде до атмосферного. Потім ми продовжимо, злегка відкривши зворотний клапан, поки не помітимо, що повітря більше не виходить, а лише тільки вода. В кінці ми закриємо спускник повітря і повністю відкриємо клапан подачі і зворотний.
 2. Підбурювання радіаторів в системі центрального опалення. У разі радіаторів підключених до системи центрального опалення, процедура складніша. Щоб радіатори працювали на максимальну потужність, воду в системі центрального опалення необхідно злити повністю або частково. Для цього буде зроблений запит постачальнику тепла або тепловому пункту, якому належить будинок (у нас ЖЕК, ОСББ або тепломережа), після чого той, хто запитує спорожнення установки, оплатить операцію спорожнення і повторного заповнення системи.
 3. Підбурювання радіаторів без спускніка повітря. У категорію радіаторів, підключених до системи центрального опалення, також входять старі чавунні, без спускніка повітря. Для відведення чавунних радіаторів в окремій квартирі необхідно також дозвіл адміністрації і компанії централізованого теплопостачання для спорожнення системи водопостачання.

На жаль, навіть в цьому випадку можуть бути виплачені значні суми через витрати води на спорожнення і заповнення системи водою. В старих системах опалення з чавунними батареями крани Маєвського не передбачалися, розповітрювання вироблялося самопливом або методом відкручування пробки радіатора.

Щоб спустити повітря в чавунному радіаторі, будуть потрібні:

 1. Розводний сантехнічний ключ
 2. Тазик
 3. Ганчірки

Очищаємо верхній торець батареї від фарби, кладемо на стик ганчірку, змочену проникаючої мастилом (WD-40, гас, гальмівна рідина). Через кілька годин намагаємося відвернути пробку.

Увага! Різьблення може бути як лівостороннє, так і правочтороннє! Докладайте по черзі зусилля то в одну, то в іншу сторону поперемінно. Слідкуйте, при русі в яку сторону пробка починає відходити від батареї.

Як тільки стане чутно рух повітря, припиняємо відкручування пробки. Підставляємо тазик і обкладає пробку ганчірками - разом з повітрям обов'язково будуть прориватися бризки теплоносія. Як тільки шипіння припиниться, підмотуємо під пробку ганчірку або ФУМ-стрічку і загортаємо її на місце.

Якщо є можливість, для полегшення повторного розповітрювання, глуху пробку замінюємо на таку ж, тільки з встановленим краном Маєвського. Для цього доведеться ізолювати батарею від опалення, злити з неї воду.

Важливо! Ні в якому разі не можна намагатися замінити пробку на батареї під тиском - потік гарячої води не дасть можливості провернути різьблення. У приватному будинку розповітрювання завжди має супроводжуватися контролем кількості теплоносія, і якщо його недостатньо, доливати. У відкритих розширювальних бачках рідини повинно бути не менше половини бачка, в закритих - накачані тиск до 2 атмосфер.

Коли необхідно стравлювати повітря з радіаторів

Є кілька явних ознак, що вказують, коли необхідно спустити повітря з радіаторів. Частковий нагрів радіаторів вгорі або внизу, дивні шуми усередині радіаторів (бурління води або навіть удари) або ремонт котла, який знизить тиск води в установці - ось деякі показники, які вказують на необхідність стравлення повітря.


1. Нерівномірне обігрів радіаторів (повітряні пробки)

Спуск повітря проводиться до настання холодного сезону, тому що радіатори не працювали влітку і циркуляції води в системі не було, що призвело до створення бульбашок повітря, які замінюють обсяг теплоносія. Оскільки повітря легше води, воно має тенденцію підніматися всередині радіатора, впливаючи на його нагрівання. Тому через наявність повітряних пробок гаряча вода більше не циркулює по системі, радіатор нагрівається нерівномірно. В цей час радіатор не може опалювати всю кімнату на повну потужність, хоча людина продовжує оплачувати повну вартість теплової енергії. Це пов'язано з тим, що радіатор лише частково нагрівається вгорі, там, де знаходиться подача, куди надходить гаряча вода, а внизу залишається холодним. Користувач часто вибирає підвищення температури на котлі, таким чином збільшуючи споживання, маючи на увазі суми, які він платить постачальнику газу або деревини.
Те ж саме не відбувається з радіаторами, підключеними до громадської (центральної) теплової мережі. Якщо радіатори, підключені до цієї системи, не працюють нормально через повітряні пробки, споживач не має можливості регулювати температуру, але платить за таку ж кількість теплової енергії, як і інші користувачі.

2. Незвичайні шуми усередині радіаторів

Ще одна підказка, яка може сказати вам, коли необхідно стравлювати повітря з радіаторів, пов'язана з шумами, які чути всередині радіаторів, деякі з яких легко помітити. Незвичайні шуми усередині радіаторів, швидше за все, вказують на те, що всередині них є повітря, що призводить до їх несправності. Щоб позбутися від дратівливих шумів, вам знадобиться спуск повітря.

3. Ремонт котла

Стравлювання знадобиться при проведенні різних робіт в котлі. Якщо ви викликали фахівця для проведення технічного огляду або у вас навіть виникли проблеми з роботою котла, бажано попросити його стравити повітря з радіаторів, тому що тиск в котлі завжди буде падати. Промивання радіаторів всередині також має на увазі видалення повітря після того, як система опалення була знову заповнена водою.

Етапи стравлювання повітря в радіаторах опалення

Кроки із стравлювання повітря з радіаторів необхідно виконувати уважно, щоб отримати бажаний результат. Спочатку потрібно підготувати необхідні інструменти (спеціальні ключі, викрутку, ємкість для води), після чого перейти до власне процесу стравлювання, який полягає в зупинці котла, закриття клапанів в певному порядку, відкриття аератора і відкачування повітря, відновленні тиску води в котлі і перевірка нагрівання радіаторів.

Опис процесу:

 • Відпустіть гвинт.

Вставте робочий наконечник викрутки в шліц гвинта на крані Маєвського. Повертайте проти годинникової стрілки. Не потрібно повністю викручувати гвинт. По-перше, це не прискорить процес відведення повітря, так як отвір для його виходу дуже маленьке. По-друге, є ймовірність того, що після закінчення робіт вам складно буде вкрутити гвинт на місце, так як сильний тиск не дасть це зробити. Досить одного-двох обертів гвинта, щоб відкрити кран. Не застосовуйте надмірних зусиль, щоб не пошкодити клапан.

 • Дайте повітрю вийти.

Як тільки ви послабити гвинт, з радіатора почується шипіння. Не лякайтеся - це повітря. Він виходить з бічного отвору на крані. До речі, разом з ним буде виходити і невелика кількість води, тому на підлогу рекомендується постелити ганчірку. Через маленький отвір вода або буде текти тонкою цівкою, або просто капати. Але все одно краще поставити під кран невелику ємність.

Порада: положення отвори для виходу повітря можна регулювати - краще опустити його вниз, щоб вода капала в підставлену ємність, а не бризкала на стіну.

 • Закрийте кран

Як зрозуміти, що процес закінчений? Коли поллється рівномірна цівка води без бульбашок, а шипіння припиниться. Гвинт можна закручувати: вставте викрутку в шліц і обертайте за годинниковою стрілкою, поки вода не перестане капати. Ось і все - повітря вийшов, радіатор повністю заповниться гарячою водою. Тепер ви знаєте, як користуватися краном Маєвського і як стравити повітря з системи опалення самостійно. Значить, система опалення у вашому будинку буде правильно функціонувати і ефективність обігріву покращиться.

Користь від стравлювання повітря в радіаторах

Ми вже встановили, що стравлювання повітря в радіаторах допомагає нам домогтися від них більшої ефективності (ККД). Однак у багатьох випадках, навіть якщо вони не працюють ідеально, їм вдається нагрітися достатньо, щоб власники не звертали на них уваги. Так в чому ж користь від відведення повітря? Перш за все, це економія в нашій кишені. Неспущене повітря в радіаторі означає набагато більше споживання енергії для досягнення бажаної температури в будинку. Можливо, навіть більш важливим є довговічність радіаторів. Чим частіше ми їх очищаємо і стравлювати повітря, тим вище їх ККД і довший термін служби.


 1. Підвищення теплового ККД радіаторів. Щоб не витрачати час і гроші на ремонт котла або покупку нових радіаторів для забезпечення максимального комфорту, краще подбати про те, щоб постійно стравлювати повітря і чистити радіатори. Восени через кілька днів після запуску системи опалення рекомендується стравлювати повітря з радіаторів. Виконуючи цю операцію щороку, ми переконуємося, що кожен радіатор працює бездоганно, нагріваючись повністю, зверху до низу.
 2. Зниження витрат на споживання палива котлом. Той факт, що всі радіатори в будинку відмінно нагріваються, означає, що нам не потрібно додаткове пальне, ні газ, ні дрова, щоб заповнити можливу неефективність. Корисність стравленнимі повітря в радіаторах пов'язана в першу чергу з важливою економією, що досягається саме за рахунок їх оптимальної експлуатації.
 3. Збільшення терміну служби радіаторів. Оскільки повітря видаляється зсередини, радіатори більше не іржавіють і швидше нагріваються. Ось чому дуже важливо, щоб радіатор працював справно. Ставлювання видаляє не тільки повітря з установки, але і можливі засмічення, що утворилися через домішки у воді в разі сталевого або алюмінієвого радіатора. Збільшити термін служби радіатора, особливо якщо він чавунний, можна ще і промивши його зсередини.

Стравлювання повітря і промивка усувають дратівливий шум, викликаний тим, що вода не циркулює через радіатор з достатнім тиском, через що нижня частина радіатора зазвичай залишається холодною. Радіатори розраховані на тривалий термін служби, в залежності від матеріалу виготовлення. Якщо в разі чавуну термін служби складає кілька десятиліть, то в разі алюмінієвих радіаторів термін служби складає всього 15-20 років. У сталевих заміну зроблять ще швидше, десь через 5-10 років після установки.