Як розрахуати потужність і розмір радіатора

Підійти до питання підбору радіаторів для опалювальної системи необхідно досить уважно, щоб отримати необхідний тепловий комфорт при мінімально можливих витратах. Якщо не прийняти до уваги всі фактори, які будуть впливати на вибір відповідних радіаторів (об'єм приміщення, коефіцієнт тепловіддачі і коефіцієнт корекції), ми можемо зіткнутися з двома ситуаціями, які створять дискомфорт, завищуючи або занижуючи потужність радіаторів. Обидва варіанти створюють незручності. Наприклад, завищення розмірів може привести до непотрібних щомісячним витрат. З іншого боку, заниження розмірів призведе до перевантаження котла і опалювальної системи, що скоротить їх термін служби. Тому розміри радіаторів опалення проводяться в залежності від поверхні приміщень і ступеня їх ізоляції.

Правильний підбір розмірів радіаторів дозволяє отримати тепловий комфорт, що не перевищує бюджету, виділеного на опалення.

Роль підбору і правильного розрахунку

Завдання визначення розмірів радіаторів - отримати необхідну кількість тепла для обігріву кімнати. Для цього ми повинні зробити правильний розрахунок в залежності від поверхні кімнати і її коефіцієнтом тепловіддачі, який визначається обсягом повітря, що нагрівається або кількістю і розміром вікон. Таким чином визначається правильний розмір радіаторів (їх поверхня випромінює тепло).

Тепловий комфорт

Для отримання теплового комфорту необхідно, щоб у радіаторів була правильна поверхню для обігріву приміщення без перевантаження котла. Також дуже важливі інші чинники, такі як матеріал, з якого виготовлений радіатор, той, який показує нам коефіцієнт теплопередачі, або температура води в системі. Тепло, що випромінюється радіатором, забезпечується його випромінюючою поверхнею і має бути максимально адаптовано до потреб користувача. Точніше, хороші радіатори підтримують постійну температуру незалежно від температури зовнішнього повітря.

Система опалення/котел

Розміри радіаторів також залежать і від інших складових опалювальної системи. Вибір котла має надзвичайно важливе значення, оскільки саме він надає руху всій системі. Правильний підбір радіаторів відповідно до обраного котла призведе до помірної витрати палива і відповідно меншим рахунках за опалення.
Дуже важливо знати потужність котла, який ми хочемо встановити, щоб її вистачило на обсяг, який ми хочемо обігріти. Для того щоб розрахувати потужність котла, зробимо множення між поверхнею кімнат, їх висотою, калорійністю і коефіцієнта похибки. Коефіцієнт калорійності залежить від ступеня теплоізоляції (тепловтрат) будинку і поверхні вікон), а останній є показник перетворення енергії з калорій в вати.

Ефективність теплової установки забезпечують всі складові, не тільки котла і радіаторів. Важливо звернути увагу на тип труб, по яких проходить теплоносій, а також на термостати, що запускають систему.

Фактори, що впливають на потужність радіатора

Потужність радіатора залежить від кількох важливих факторів, таких як:

  • розмір
  • температура води в контурі
  • розміщення в кімнаті
  • матеріал радіатора.

Температура води в системі, в свою чергу, впливає на потужність радіаторів. Кращі котли - конденсаційні, тому що вони забезпечують оптимальний тепловий комфорт при температурі води в зворотньому контурі в діапазоні 35-55 градусів Цельсія.

Вибираючи нові радіатори для будинку, крім їх габаритів, ви також повинні розуміти, що матеріал з якого вони складається грає головну роль з точки зору теплового комфорту. Таким чином, ми повинні знати, наприклад, що алюмінієві радіатори дуже швидко нагріваються, але мають низьку теплову інерцію, що справедливо і для сталевих, в той час як чавунні радіатори нагріваються повільніше, але випромінюють тепло на більш довгий час. Коли ми робимо вибір, нам потрібно знати, який з них нам більше підходить.

Радіатори розміщуйте так, щоб випромінювати тепло в центр кімнати, і вони не будуть закладені меблями або товстими шторами, які не дозволяють теплу поширюватися в кімнату. Крім того, їхнє обслуговування грає першорядну роль. Таким чином, регулярний спуск повітря і чистка змусять їх працювати на повну потужність.

Як виконати розрахунок поетапно

Правильний розрахунок для визначення потужності радіаторів проводиться за об'ємом приміщенні, ступеня його теплоізоляції і поверхні вікон. Розрахунок складається з трьох етапів. Почнемо з розрахунку об'єму приміщення, а точніше об'єму повітря, що нагрівається. На наступному етапі ми встановимо калорійність приміщення. В кінці ми перейдемо до перетворення калорійної потужності в теплову за допомогою коефіцієнта похибки.

1. Об'єм приміщення

Щоб дізнатися об'єм повітря, що нагрівається, зробимо множення площі кімнати (довжина х ширина) і її висотою. Отже, якщо у нас є кімната розміром 4 метри на 4 метри з висотою 2,5 метра, розрахунок об'єму буде проводитися шляхом множення трьох вимірів - 4м х 4м х 2,5м = 40м3.

2. Коефіцієнт калорійності приміщення

Тепловіддача кімнати визначається ступенем її теплоізоляції, а також поверхнею вікон. Зазвичай цей коефіцієнт має значення від 40 до 70ккал/м3, причому зазначено, що він нижчий, коли кімната краще ізольована. Якщо у нас занадто багато вікон або кімната не ізольована належним чином, коефіцієнт буде занадто високим і дуже вплине на тепловий комфорт. Для швидкого розрахунку, якщо у вас приватний будинок, ви можете використовувати середнє значення 50 ккал/м3.

3. коефіцієнт корекції

Третій етап включає перетворення калорій в вати. Це тому, що калорійність вимірюється в калоріях, а теплова потужність - у ват. Розрахунок поправочного коефіцієнта здійснюється шляхом перетворення калорій в вати з використанням індексу (відношення між двома одиницями виміру), значення якого дорівнює 1,163.

Формула розрахунку

Таким чином, яку випромінює потужність радіаторів визначається множенням результатів отриманих на трьох етапах, зазначених вище. Помножимо обсяг кімнати на значення калорійного коефіцієнта і на вказаний вище показник 1,163.

Виконання розрахунків-приклади

Приведемо у приклад кімнату 4х4м заввишки 2,5м і отримаємо об'єм 40м3. Таким чином, ми множимо ці 40м3 на середній коефіцієнт калорійності для ізольованих приміщень 50ккал/м3 і на індекс, який показує співвідношення між калоріями і ватами, і отримуємо потужність випромінювання.

Потужність випромінювання = 40м3 x 50ккал/м3 x 1,163Вт/мккал = 2326 Вт

Для визначення кількості радіаторів, їх розмірів і кількості елементів будемо керуватися результатом, отриманим для кожного приміщення. Таким чином, для нашої кімнати розміром 4х4м потрібно радіатор потужністю понад 2326 Вт або два радіатора, щоб підсумувати цю потужність.

Калькулятор потужності радіатора

Отже, сміливо користуйтеся формулою розрахунку потужності

P = Обсяг x Коефіцієнт калорійності x Коефіцієнт корекції

Таким чином ви зможете правильно підібрати радіатори.